Úkryt pod truhlárňou.
11. 10. 2013

Napokon sme sa dočkali chvíle, kedy nad našimi hlavami ustali hrôzy výbuchov a nastalo ticho. Chlapi opatrne začali vybúravať zamurované dvere a načúvať, či naozaj nastal toľko očakávaný koniec. Všetkým sa nám uľavilo, keď dovnútra začal prúdiť čerstvý vzduch. Ani neviem odhadnúť, aký dlhý čas sme strávili v pivnici. Po úplnom vybúraní dverí a opustení pivnice sme však zostali otrasení z toho, čo sme následne uzreli. Pohľad na protiľahlý dom, kde sa nachádzala len hromada ruín, u nás vyvolal neopísateľnú hrôzu. Všetkým vtedy bolo jasné, že ľudia vo vnútri domu túto katastrofu s určitosťou neprežili .
Ďalšie ťažkosti na nás čakali aj po opustení pivnice. Pri hrách s bratom po zhoreniskách som spadol do jamy s močovkou, ukrytej pod nánosom trosiek a hliny. Braček sa ma pokúšal vytiahnuť, ale spadol tam taktiež. Niekto započul náš krik a oboch nás vytiahol z páchnucej tekutiny. Matka potom s nami išla k rieke, aby nás tam dôkladne poumývala. Stalo sa ale to, čo nikto nečakal. Asi o štrnásť dní som dostal vysoké horúčky.
Doktor, ktorý bol čírou náhodou po ruke prehlásil, že som dostal týfus a že musím rýchlo do nemocnice. Ale ako? Nič vtedy nejazdilo a tak ma nakoniec otec odviezol na požičanom povoze do nemocnice v Ružomberku. Ako dlho ma tam viezol si už dnes nepamätám, ale jedno je isté, že ma tam vyliečili a ja som tu až dodnes. Spomínam si aj na jednu udalosť z tohto, pre mňa ťažkého obdobia. Tá vo mne rezonuje popri tých všetkých spomienkach, až do dnešných dní.
Po mojom vyliečení som v škole vyrozprával, akú som mal vtedy vysokú horúčku, načo sa mi deti začali strašne smiať. Nepochopili, že som vtedy uviedol teplotu v stupňoch Fahrenheita, čo by v Celziových stupňoch človek nebol samozrejme schopný prežiť a považovali to za úplný nezmysel.
Až keď pán učiteľ deťom vysvetlil, ako sa veci majú, tak sa spolužiaci upokojili.Naša rodina bola našťastie medzi tými niekoľkými šťastnými rodmi, čo rok 1945 prežili bez straty na životoch. Dom nám vyhorel a nemali sme kde bývať. Zo zvyškov reziva, čo zostalo po píle, otec postavil búdu a v tej sme žili celá rodina až do nášho odchodu do Čiech, ktorý sa konal v roku 1946.
To by bolo asi všetko s mojich spomienok na Námestovo z obdobia 2. svetovej vojny. Napriek tomu, že dlhé desaťročia žijem v Čechách, túto spomienku na moje detské roky prežité v Námestove, som si však uchoval v pamäti natrvalo.
Príbeh vyrozprával: Stanislav Kurťák , 75 ročný, Jablonec n/Nisou
Spomienky zaznamenal, z češtiny preložil a upravil: Miroslav Hajdučík, 2013