Choď na obsah Choď na menu
 


Za kultúrnymi pamiatkami Oravy na bicykli

14. 8. 2012

 

Miroslav Hajdučík a jeho cestovanie v čase. 

 

 


Horná Orava má ešte stále niekoľko zaujímavých artefaktov z plátenníckej histórie 19. storočia, ktoré sa nachádzajú roztrúsené po niektorých bývalých plátenníckych obciach.

Pri svojich potulkách po obciach Oravy sa občas stretávam so zaujímavými pozostatkami z minulosti, ktoré však postupne pohlcuje novodobý urbanizmus. Nie každá pamiatka má taký šťastný osud, ako práve táto v Štefanove na Orave.
Mnohé pamätníky minulosti nahlodáva zub času a postupne sa stávajú už len minulosťou, ako napríklad plátenícky dom v Bobrove, ktorému sa rok 2012 stal osudný.

Na podobný osud čaká aj plátennícky dom v Štefanove na Orave, ktorého interiér je však ohromujúci.

V Kline a Zubrohlave sa taktiež nachádzajú perly starobylej architektúry z plátenníckych dôb. Rekreačná cyklistika po Orave nám ponúka niekoľko pozoruhodných zaujímavostí, pri ktorých sa oplatí zoskočiť z pedálov a pozrieť si ich z blízka. Smutné na tom všetkom je, že ak budete tadiaľ prechádzať o rok, už sa tu možno nebude pri čom zastaviť...
Na webstránke namestovo-orava.webnode.sk sa nachádza niekoľko odkazov na moje webové projekty, ktoré sa zaoberajú hlavne históriou Oravy, Námestova a plátenníckou históriou. Videá z fotoreportáží, ktoré som zhotovil pri potulkách Oravou môžete vidieť na YouTube stránkach.

Miroslav Hajdučík

 

klikni http://oravec.noviny24.sk/kultura/2931/Za-kulturnymi-pamiatkami-Oravy-na-bicykli.html