Choď na obsah Choď na menu
 


Námestovo si zaslúži svoju minulosť

1. 8. 2012

 

Možno sme si ešte ani nestačili všimnúť, ako sa pred pár dňami v Námestove vytratil z povedomia ďalší artefakt z našej minulosti. Každý deň sme okolo neho prechádzali, niektorí možno nepovšimnuto, iní ho vnímali ako súčasť urbanizmu centra Námestova.

Niekdajšie Potravné družstvo, neskôr ako Hotel Magura, pred časom kvôli rekonštrukcii budovy obostavali lešením. Rekonštrukcia prebehla a po odstránení lešenia od kostola som si uvedomil, že niekdajšie moje fotografie zachytili „minulosť“, ktorá zostane už len na záberoch niekoľkých fotiek. Na historickej fotografii vidieť na fasáde Magury jednu nástennú maľbu, ktorá sa nachádza na priečelí budovy. Tá druhá maľba sa nachádzala zo strany od kostola. „Nachádzala“ uvádzam zámerne, lebo tá pred pár dňami zanikla, a ja sa pýtam, prečo? 
Krásna nástenná maľba bola zároveň jedinečnou ukážkou goralského odevu a tradícií, ktoré sú spojene s naším krajom. Prešla niekoľkými opravami a ako vidieť, dve oravské devy v spodnej časti fresky už nemajú krpce, ako dvojica nad nimi, ale už len nejaké „bagandže“. Bol to výsledok neodbornej rekonštrukcie v minulosti a pravdepodobne nezáujmu uchovať tento motív ľudových tradícií do budúcnosti. Ponúkam už len nostalgickú spomienku na túto nádhernú nástennú fresku ako oslavu ľudovosti nášho kraja, ktorá však skončila v prachu dejín..., a to hlavne naším nezáujmom zachovať historické hodnoty. 
To ma opäť presvedčilo, že snaha zaznamenávať našu minulosť pre budúce generácie je „možno“ správnym počinom. Prednedávnom som začal pracovať na novom webovom projekte Námestovo a poklady jeho minulosti, kde sa ľudia môžu dozvedieť o zaujímavostiach mesta Námestova, budovách, cestách, pivniciach, krížoch a kaplnkách, ktoré zanikli, ohlodal ich zub času, alebo zostávajú nepovšimnuté. Samozrejme, projekt na https://namestovo.estranky.sk je určený pre tých, ktorých ešte naša minulosť zaujíma. 
Návštevníci stránky sa tam môžu dozvedieť aj o tom, na ktorom kríži v Námestove sa nachádza artefakt jazyka svätca, ktorý sa takmer po 400 rokoch našiel v jeho lebke neporušený. Asi málo Námestovčanov napríklad vie o obraze Panny Márie s Ježišom v náručí, ktorý v roku 1911 plával po hladine Bielej Oravy a bol podnetom na výstavbu kaplice, ktorá však už dnes neexistuje, ale možno ju nájsť na spomínanej stránke. Spomenutý obraz s textom „Horné Uhry a rok 1700“, ktorý bol neskôr uložený medzi rekvizity v kostole, bol pri oprave kostola nešetrnou rukou zlodeja vyrezaný z rámu a následne odcudzený. Možno pre niekoho bude prekvapením vidieť iné obrazy, z ktorých sú niektoré zaradené medzi národné kultúrne pamiatky a nachádzajú sa v Námestove. 
Na webstránke je skrátka mnoho zaujímavostí, o ktorých som doposiaľ ani ja nič netušil a teším sa, že tam postupne budú pribúdať veci, ktoré mám rozpracované a čas mi dovolí odhaliť verejnosti ďalšie poklady minulosti nášho mesta. Uvítal by som aj podnety od verejnosti, aby sme mohli spoločne odhaliť toho čo najviac, lebo „mesto Námestovo si zaslúži svoju minulosť“! 

Miroslav Hajdučík

 

http://oravec.noviny24.sk/aktuality/2860/Namestovo-si-zasluzi-svoju-minulost.html