Choď na obsah Choď na menu
 


Model kostola

20. 2. 2012

Prvé písomné záznamy o výstavbe kostola pochádzajú z rokov 1655-1658. Bola to kaplnka, ktorá dnes slúži ako vstup do kostola. V roku 1877 zachvátil kostol požiar. Vďaka podpore grófa Zichyho a tunajšej rodine Murínovej bol kostol o rok obnovený.V roku 1906 došlo k ďalšiemu požiaru, ktorý zničil strechu. 13. 7. 1917 Rakúsko-Uhorská vrchnosť vzala zvony pre vojenské účely. Nové zvony boli dodané behom 7 rokov. Významným rokom bol rok 1920 , kedy boli obnovené stropné maľby (namaľoval ich majster Váňek z Prahy).V roku 1930 boli obnovené lavice a podlaha. Počas 2. svetovej vojny bol kostol v značnej miere zničený.Opäť boli poškodené zvony,ktoré sa dôsledkom požiaru roztavili.Súčasné zvony sú zasvetené Sv.Šimonovi a Júdovi(patróni mesta aj kostola), Sv. Cyrilovi a Metodovi,Sedembolestnej Panne Márii, Sv. Kataríne a umieračik Sv. Jozefovi .
Na južnej strane kostola sa nachádza kaplnka Panny Márie Lurdskej.V týchto priestoroch sa nachádza aj Pamätná tabuľa obetiam 2. svetovej vojny.V Námestove vtedy zahynulo 72 ľudí. Ďalej sa tu nachádza tabuľa venovaná Chryzostomovi Jánovi Bardysovi,rodákovi z Námestova.Pred kaplnkou sa nachádza pamätný kríž na misie z r. 1995.
Kostolné okná sú od akad. maliara Vinceta Hložíka. Hlavnou témou je stretnutie človeka s Bohom. Krížová cesta je dielom akad. sochára Petra Hložíka.V kostole sa zachovali aj niektoré umelecké pamiatky. Sú to barokové sochy Sv. Barbory a Sv. Kataríny zo začiatku 18. storočia. Hlavný oltár a dva bočné oltáre s kazateľnicou sú z polovice 19. storočia. Kostol má vo svojom inventári pacifikál z roku 1743 od známeho umelca Szillassiho.Obklad kostola je zhotovený z travertínu a podlaha zo Spišského mramoru.

kos1.jpg kos2.jpgkos3.jpg

 Zdroj: Introduction to computer graphics