Choď na obsah Choď na menu
 


Sv.Ján

8. 1. 2012

Svätý Ján Nepomucký

kopie---img_0499.jpgVšetci nazývame toto miesto Svätý Ján, ale kto bol tento svätec? *  Prečo je  na tomto kríži Sv. Jána Nepomuckého zvýraznená časť jeho tela, ktorá vraj bola nájdená v 18. storočí,  takmer po 400 rokoch v Jánovej lebke neporušená?  * Vieme ktorá to je a čo znamená? *

kopie---img_0505.jpgNámestovo – okres Námestovo
(Námesztó – Námesztói járás)
Pred vtupom do mesta Námestova sa nachádza pri ceste č. 78, v smere do Lokce kamenný stĺp so sochou sv. Jána Nepomuckého (a jazykom svätca na podstavci) z roku 1851.

kopie---img_0500.jpgKto to je Sv. Ján Nepomucký a prečo je Ján z Pomuku takým  zaneprázdneným svätcom?

Svätý Ján Nepomucký bol v skutočnom živote obhajcom cirkvi proti českému kráľovi Václavovi IV, za čo ho umučili a utopili v rieke tak, že ho zhodili zašitého vo vreci z Karlovho mosta do Vltavy. Tento spôsob jeho martýria sa odráža na umiestňovaní jeho sôch a kaplniek pri riekach, potokoch, mostoch, brodoch. Pretože v ľudových predstavách sa stal patrónom vôd, ovplyvňoval dážď, zmierňoval povodne, preto je i ochrancom hospodárstva a úrody. Ochraňuje nielen pred povodňami, ale pred ostatnými prírodnými pohromami. Svätý Ján pomáha tiež zlepšovať hospodárenie s vodou v organizme a odstrániť opuchy a vodnateľnosť. Chráni pred utopením a je patrónom všetkých zamestnaní spojených s vodnými tokmi – lodníkov, pltníkov, veslárov, rybárov aj mlynárov (podľa ľudovej tradície bol svätec hodený z mosta do rieky s mlynským kameňom uviazaným okolo krku).

kopie---img_0504.jpgČo znamená zvýraznený symbol jazyka na soche pri Námestove?

Jazyk je symbolom mlčanlivosti, spoľahlivosti a odvahy i strážcom ľudskej dôstojnosti a cti proti ohováraniu, očierňovaniu a nactiutŕhaniu. Pomáha udržať tajomstvo, predovšetkým spovedné tajomstvo – preto je patrónom kňazov a spovedníkov. Je tiež patrónom jezuitského rádu, právnikov, patrónom bezpečného putovania a šťastného návratu (preto sú jeho sochy umiestňované na rázcestiach a na mostoch).

    Na Orave sa môžeme stretnúť s desiatkami sôch a obrazov Jána Nepomuckého. Niektoré pieskovcové sochy tohto svätca sú kamenárske práce z dielne rodiny Bielopotockých z Oravského Bieleho Potoka, ktorých neskorobaroková figurálna tvorba sa nachádza v rôznych mestách a obciach Slovenska a Poľska. Veľké množstvo oravských sôch a malieb svätého Jána Nepomuckého dokazuje, že ešte pred uzavretím Lisabonskej zmluvy bola Orava súčasťou Európy.

  Nevedno, či tento  kamenný stĺp so sochou sv. Jána Nepomuckého, postavený na mieste prítoku Bielej Oravy, mal ochraňovať ľudí pred povodňami, ktoré často sužovali obyvateľov hornooravskej kotliny,alebo bol určený na niečo iné. Predurčoval jeho poslanie symbol jazyka, ktorý bol strážcom ľudskej dôstojnosti a cti proti ohováraniu, očierňovaniu a nactiutŕhaniu? Ťažko dnes povedať, prečo námestovci dali vystavať tento monument.

   kopie---img_0506.jpgMojím tajným želaním však je, aby nás ochraňoval pred úplne niečim iným. Možno už ani nevieme, že za chrbtom sv. Jána Nepomuckého sa nachádza naša ekologická bomba. Staré námestovské smetisko, ktoré zakrýva plevelná vegetácia si žije svojím toxickým procesom. Tisícky ton - aj nebezpečného odpadu si desaťročia uvoľňuje svoje toxíny, ktoré nenápadný malý potôčik, pretekajúci okolo kamenného stĺpu so sochou sv. Jána Nepomuckého dopravuje do vôd oravského jazera. Možno by stálo za uváženie vymeniť symbol jazyka za umrlčiu lebku, ako symbol ochrany pred toxínmi zo smetiska. Berte však túto moju úvahu len za ničím nepodložený zdroj a ostáva nám len dúfať, že spod smetiska vyteká čistá pramenitá a nezávadná voda.

Sv. Ján Nepomucký -
Tvoje sochy stoja na toľkých mostoch, ale aj pri cestách ako znamenia.
Vypros aj nám všetkým milosť,
aby sme budovali mosty k sebe navzájom, aby sme si chránili to, čo ľudí spája.
Aby sme sa usilovali o vzájomné zblíženie a vždy k sebe hľadali nové cesty.

Amen.

Zimmermannová (2009).
 

Zdroj: Foto: Miroslav Hajdučík 2012

Ján Nepomucký na Orave

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.