Dom smútku - kaplnka rodiny Murínovej
22. 2. 2012
Vo videu som sa snažil poukázať na niektoré detajly kaplnky , ktoré sa často prehliadajú voľným okom a tak ich niekoľkonásobným priblížením si môžete vychutnať tento skvost našej architektúry, v ktorom zanechali svoj neprehliadnuteľný rukopis talianski majsri.
Rodinná kaplnka /hrobka/ dynastie rodu Murínovcov.
Na prelome 19. a 20. storočia dali kaplnku vystavať bratia Matej a Arpád Murínovci. Kaplnku údajne stavali talianski majstri, ako to uviedol vo svojich spomienkach z mladosti, dnes už nebohý starý pán Šipoš. Matej a Arpád Murín v rodinnej hrobke sú so svojimi rodičmi (Antonom Murinom a Teréziou rod. Kubányi), manželkami a potomkami tiež aj pochovaní.
Som nesmierne rád, že informácie o tomto významnom rode pochádzajúceho z Námestova, mi mohol osobne poskytnúť syn PhMr. Antona Arpáda Vendelína Murína (1906-1959) a vnuk Arpáda Murína (1873-1934), ktorý dal vystavať kaplnku /hrobku/ Murínovcov v Námestove. Tento historický monument nám dodnes pripomína významnú históriu tohto rodu a v súčasnosti slúži obyvateľom mesta pri ich poslednej ceste životom, ako dom smútku.
Rod Murínovcov patril medzi najväčšie a najstaršie veľkoplátennícke dynastie na Orave. Prvým výrazným plátenníkom tohto rodu bol Ignác Murín (1780-1825). Významnými pokračovateľmi v plátenníckej tradícii rodu sa stali jeho syn Anton, aj s vnukom Antonom(1841-1896), ktorý mal údajne12 detí. Jedno z nich, syn Štefan sa stal lekárnikom v Dunalföldváre. Jeho ďalší syn Aladár bol lekárom v Budapešti. Syn Matej (1860-1934) zdedil po svojom nebohom otcovi plátennícke žezlo. V rokoch 1890-1904 vlastnil asi 30 plátenníckych vozov, ktoré brázdili cesty rakúsko-uhorskej monarchie. Neskôr predal sídlo domu Murínovcov v Námestove Miklušičákovi a tovar s inventárom do Košíc. Napriek tomu, že bol vyučený vo farmácii, naďalej sa venoval už len podnikaniu. Odsťahoval sa do Bratislavy, stal sa zakladateľom a majiteľom celulózky v Žiline, hodvábky v Senici. Podnikanie ďalej po ňom prevzal syn Dr. Ing. Matej Murin (..........). Ďalší jeho syn PhMr. Anton Murin (........) bol lekárnikom v Trstenej a lekáreň tu dodnes stojí, aj sa po ňom tak menuje. Brat Mateja Arpád(1873-1934) v Námestove vlastnil lekáreň U Čierneho orla. Ostatní súrodenci odišli z Námestova a poväčšine sa venovali farmácii. Boli zakladateľmi mnohých lekární vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku. Bratranec Mateja a Arpáda, Vendelín Murín bol lekárnikom v Žabokrekoch nad Nitrou. Jeho syn Dr. Karol Murín bol za Slovenského Štátu tajomníkom prezidenta Dr. Tisa. Po procese s Tisom Karola Murína zbavili obžaloby a ten neskôr emigroval do Kanady, kde aj dožil. Matej si zobral za manželku Teréziu Kohúthovú z Ústia a Arpád jej sestru Margitu Kohúthovú. Tak spojil dva významné plátennícke a farbiarske rody. Kohúthovci mali v Ústí v tom období údajne najväčšiu farbiareň plátna na Orave. Veľkoplátennícka dynastia
Murínovcov sa obohatila o ďalšie významné meno. Do rodiny sa priženil František Skyčák z Klina (1846-1908), ktorý pochádzal z ďalšieho významného veľkoplátenníckého rodu na hornej Orave. Bol priateľom P. O. Hviezdoslava a jeho spoločníkom na letných rybačkách v Oravskej Polhore. V roku 1885 zvolený za podpredsedu tzv. Hornooravského spolku pre plátennícky obchod a priemysel. Posledným z rodu Murínovcov, ktorý zostal a žil v Námestove bol syn Arpáda, PhMr. Anton Arpád Vendelín Murín (1906-1959), ktorý prevzal rodinné lekárnické remeslo a lekárničil tu až do roku 1948, pokiaľ ho komunistický režim neznárodnil. Jeho tri deti žijú v našom meste dodnes.
Mrzí ma, že tak významná éra plátenníckej histórie mesta Námestova, ktorá tak pozdvihla a preslávila naše mesto, tu dnes nemá svoje múzeum a niekdajšiu slávu mesta Námestova pripomína už len táto rodinná hrobka Murínovcov.
Hrobka Murínovcov bola vždy ozdobou pohľadníc, ktoré sa rozosielali do sveta.
Zdroj: europeana
Foto-Video: Miroslav Hajdučík 2012
Informácie o rode Murínovcov : 2013
Obrázky zdroj: europeana
Poznámka: Neuvedené informácie v prázdnych zátvorkách budú časom doplnené.