Choď na obsah Choď na menu
 


Námestovo - Benátky na severe Uhorska

12. 2. 2014

Stará prekrásna  mapa z roku 1871, ktorá prezrádza nielen starých vlastníkov pôdy a nehnuteľností v Námestove, ale aj málo poznané obdobie z obdobia mesta, ktoré bolo v 19 storočí popretkávané umelými kanálmi. Tie účelovo slúžili hlavne na pohony vodných  kolies píl, prípadne iných technických  zariadení. 

maps2-rez-web.jpg

Pod starou cestou od Jasenice do Námestova naši predkovia odklonili vody rieky Bielej Oravy do dvoch umelých kanálov, ktoré pretekali Námestovom. Na mape sú zvýraznené aj lavičky a lávky cez tieto kanále. 

maps2-rez2.png Nad sv. Jánom sa v rieke ešte aj dnes  nachádzajú koly a trámy, ktoré už málokomu niečo hovoria. Práve na tomto mieste naši predkovia umne odrážali búrlivé vody rieky Oravy umelými stavidlami, ktoré vodou napájali umele kanále smerujúce do Námestova.

a2011-029.jpg

Kanál, ktorý privádzal vody Bielej Oravy do sústavy kanálov tečúcich cez Námesovo. Voda poháňala vodné kolesá mlynov a píl v Námestove. 

 img_0109.jpg

you.jpg 

Klikni na ikonku You Tube - zobrazí sa video Námestovo malé Benátky

Mapa: nachádza sa na správe katastra v Námestove

Foto: Miroslav Hajdučík

Poďakovanie: Ďakujem Stanislavovi Brandysovi a geodetickej kancelárii Jozef Brandys , ktorý mi boli nápomocní k tejto téme.